Exkurze do Zemědělského muzea v Netěchovicích

Ani letos žáci 2.A ZŠ Hlinecká nezapomněli oslavit Den země

V pátek 22.dubna se žáci 2.A vypravili na vytoužený výlet do muzea v Netěchovicích. Hned po příjezdu nás srdečně přivítala ředitelka muzea p. Houdková a poučila nás, jak se chovat, aby se nám nic nestalo a prohlídka se nám líbila. Průvodkyně p. Netíková nás vyvedla na velikou půdu, kde na nás čekalo překvapení.

Byly tu vystaveny exponáty, které jsme si mohli nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet, jak se s nimi pracuje. Cepem jsme mlátili obilí, mleli mouku, přesívali ji přes síto, lovili myšky z obilí, spřádali ovčí vlnu, tkali na tkalcovském stavu. Ve spodní části muzea jsme viděli staré stroje, které dříve v zemědělství pomáhaly lidem při práci. Na závěr prohlídky jsme si z namleté mouky mohli uplácat placky, na kterých jsme si po upečení pochutnali a zapili domácí kávou.

Čas rychle plynul a prohlídku zvířátek jsme bohužel nestihli. Dětem se tu velmi líbilo, věřím, že se za zvířátky do Netěchovic vypraví se svými rodiči. Děti zde poznaly, jak je dlouhá cesta, než se nám domů dostane chutný chleba nebo vlněný svetr, kolik lidského úsilí je k tomu zapotřebí. A že to lidé v dřívější době měli mnohem těžší než my dnes, jsme se přesvědčili při naší prohlídce.Děkuji všem zaměstnancům muzea, kteří se o nás obětavě a s velkou trpělivostí v muzeu starali, za jejich hezký vztah k malým návštěvníkům a také mamince p.Kusbachové, která nás na výlet doprovodila.

Mgr.Alena Šebestová, třídní učitelka