“Ovoce do škol” na ZŠ Hlinecká

Žáci ZŠ Hlinecká jsou již od roku 2009 zapojeni do projektu Ovoce do škol. Jedná se o projekt Evropské unie, jehož cílem je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvoření správných stravovacích návyků a boj proti dětské obezitě. Žáci dostávají čerstvé ovoce a zeleninu 1x týdně, upravené k přímé konzumaci. Většinou jsou upředňostňovány druhy z našeho klimatického pásma, z místní produkce.

Od roku 2014 je naším dodavatelem firma Bovys, více informací o tomto dodavateli mohou rodiče získat na webových stránkách www.bovys.cz Každoročně probíhá hodnocení Projektu, kdy se školy mohou vyjadřovat ke kvalitě a pestrosti dodávaného ovoce a zeleniny. V květnu čekalo na žáky naší školy velké překvapení, v dodávce se objevilo spousta exotického ovoce a zeleniny, a tak mohly děti ochutnat kokosový ořech, ananas, karambolu, pomelo, granátové jablko, mochyni, avokádo, ale i polníček a rukolu. Mnozí žáci toto ovoce viděli a ochutnali poprvé. Paní učitelky o každém neznámém ovoci a zelenině přečtly zajímavé informace, v které zemi se pěstují, jak se konzumují, jaký význam mají pro naše tělo. Děti si pochutnaly a zpestřily si ochutnávkou hodinu prvouky a přírodovědy. V Projektu bude naše škola pokračovat i v dalším školním roce.

Mgr. Alena Šebestová, vedoucí projektu