Výuka němčiny v rámci projektu na ZŠ Hlinecké

Jak se slaví Vánoce v Česku a Německu?

Dne 9. 12. 2019 se žáci druhého stupně zúčastnili projektového vyučování v německém jazyce. Žáci se prostřednictvím tohoto projektu seznámili s německou slovní zásobou spojenou s tématikou Vánoc. Měli za úkol zjistit a následně prezentovat svoje poznatky o tom, jak se slaví Vánoce v Německu a porovnat jejich zvyky s těmi českými. Vyzkoušeli si různé aktivity: vyráběli plakáty a tvořili prezentace, při jejichž tvorbě ve skupinách vyhledávali a vybírali informace v německém jazyce.

Jak žáci zjistili, podobají se především bavorské Vánoce velmi těm českým; obyvatelé Bavorska jedí rybu a dárky jim nosí Ježíšek (Christkind). V ostatních částech Německa se tradice liší, ale tradičním vánočním jídlem jinak bývají klobásy s bramborovým salátem. Dvě skupinky žáků se zabývaly německými a rakouskými městy blízko českých hranic, ve kterých je možné navštívit adventní trhy.

Nadále zjišťovali, co je možné na trzích navštívit a kdy jsou otevřené. V neposlední řadě si žáci nazdobili perníčky, které patří k tomu nejtypičtějšímu cukroví v obou zemích.

Žáci zhodnotili projekt velmi pozitivně a odnesli si z něj nejen nová slovíčka, ale i cenné zkušenosti, které budou moci využít v německém jazyce, ale i v běžném životě.

Mgr. Martina Hrůzová, vyučující NJ