ZŠ Hlinecká na atletickém čtyřboji

2014-5-30-lehkoatl-ctyrbojV měsíci květnu vrcholí sportovní klání základních a středních škol v okrese. Tak jako zapálení příznivci sportu tvrdí, že olympijské hry vlastně začínají atletikou, tak i my můžeme zvýraznit význam atletiky ve školních soutěžích názorem, “krásná, nejvšestrannější, s vynikající atmosférou soutěžení”. Také žáci a žákyně ZŠ Hlinecká se tradičně upínají s menšími či většími ambicemi k těmto závodům.

Pohár rozhlasu jedna ze soutěží, kde závodí 10 – 12 členná družstva v šesti disciplinách (60 metrů, 600 až 1500 metrů, výška, dálka, hod kriketovým míčkem nebo vrh koulí a závod štafet). Je skutečně pěkný pohled na předávky dobře secvičené štafety. V závodě může každý žák plnit pouze dvě discipliny a samozřejmě štafetu. Pokud však dva žáci kolektivu nemají “svůj den”, nepředvedou standardní  výkon, pak ambice “stát na bedně” se nenaplní. Tak to se právě přihodilo starším chlapcům, panovala mezi námi velká nespokojenost, kdy jedenácté místo bylo pro ně velké rozčarování a zklamání. Zvláště když mladší chlapci skončili sedmí ze 17 škol.

Atletický čtyřboj je druhá atletická soutěž starších žáků a žákyň, kde dominantním znakem je všestrannost. Soutěží pětičlenné družstvo, každý závodník má zvládnout čtyři discipliny – běh 60 metrů, vytrvalostní běh 1000 metrů, skok vysoký nebo daleký, vrh koulí nebo hod míčkem. Soutěž vrcholí třemi rozběhy na 1000 metrů.  V letošním školním roce se Atletický pohár konal 27. května na stadionu Sokola v Českých Budějovicích za účasti 13 škol. Starší žáci z naší školy si své rozčarování z Poháru rozhlasu plně vynahradili. Byla radost sledovat jejich snahu po úspěchu, po medaili. Věděli, že jejich tradiční slabší disciplinu běh na 60 metrů musí nahradit jinde.

Tak se také vývoj soutěže vyvíjel. Po skocích 3. místo, po šedesátce pokles až na 7. místo, po hodech a vrzích postup na 5. místo a závěrečný běh na jeden kilometr byl ukázkou vůle, kvalitního rozcvičení, taktického zvládnutí a maximální snahy vrátit se na “bednu”. Chlapci vybojovali 3. místo, získali bronzovou medaili s diplomem. Před námi skončila ZŠ Oskara Nedbala a Máj II. Za námi pak školy s daleko vyšším počtem žáků , ZŠ Pohůrecká, ZŠ L.Kuby z Č. Budějovic atd.. Tímto krásným závodem se zároveň dva žáci 9. třídy rozloučili se sportovní reprezentací naší školy a podle jejich slov budou vzpomínat na ZŠ Hlinky v dobrém. A kteří žáci se na úspěchu podíleli? Z deváté třídy Jiří Mlsek a David Hanzal, z osmé pak Patrik Poláček, Filip Bouda a Rostislav Prokeš. Chlapci, děkujeme vám!

Josef Mikeska, učitel Tv na ZŠ Hlinecká