ZŠ Hlinecká na horách

2015-horyNa začátku března se uskutečnil lyžařský kurz, kterého se zúčastnili žáci ze 6. – 9. tříd. V neděli jsme nemohli dospat. Byl před námi dlouho očekávaný týdenní pobyt v Krkonoších. Ráno před osmou hodinou jsme všichni v doprovodu svých rodičů dorazili ke škole, kde už čekal autobus. Tak už jen poslední zamávání a vyrážíme směr Pec pod Sněžkou, chata Protěž. Cesta byla vyčerpávající, ale vidina občerstvení u “Mc Donaldu” nás všechny posilovala. Po poledni přijíždíme na hlavní překladiště do Pece pod Sněžkou, začíná sněžit a celá horská vesnice je pokryta sněhem.

A teď to teprve začíná! Do přistavené rolby překládáme všechna zavazadla, nesmíme zapomenout na lyže. Pěší přesun k chatě zvládali někteří výborně, jiní si sáhli na dno svých sil. Po ubytování nás čekal první nástup na lyže, je před námi pěší výšlap sjezdovky s lyžemi na nohou. Jsme rozřazeni podle výkonnosti do družstev,  1. a 2. družstvo tvoří žáci, kteří už někdy lyžovali, 3. družstvo pak ti, kteří nikdy nelyžovali, na lyžích stáli poprvé. Každý den dodržujeme stejný program: ráno se vzbudíme, běžíme na rozcvičku, pak následuje úklid pokojů a jejich bodování, snídaně, denní rozkaz, lyžování, oběd, polední klid, lyžování, večeře, osobní volno, přednáška a večerní program. Večerní přednášky se týkaly lyžařské výstroje a výzbroje a také mazání lyží. Zajímavá byla přednáška člena Horské služby o lavinovém nebezpečí. Začátky lyžování u některých z nás nebyly jednoduché, stály nás hodně sil, námahy a u některých i utrpení. Ale úsilí za to stálo. V závěru týdne byla lyžařská úroveň u většiny z nás skvělá, poradili jsme si s každou lanovkou a sjezdovkou. Ti nejlepší sjížděli bravurně Klondajky, Zahrádky, Smrk i Hnědý vrch. Součástí lyžařského kurzu byl i běžecký výcvik. Ten si někteří opravdu oblíbili, výstup na běžkách na Liščí louku a Hnědý vrch stál za to. Skvělé bylo i zakončení běžek v Lesní boudě při ovocném poháru. Na konci týdne jsme si všichni poměřili síly ve sjezdovém a běžeckém závodě. Každý večer jsme se všichni bavili u společenských her a nejlepší byly diskotéky. Týden plný slunce, upravených sjezdovek, běžeckých tratí a velkého množství kyprého sněhu skončil. Domů se nám nechtělo. Lyžařský kurz se nám všem moc líbil, zažili jsme spolu hodně nových zážitků. Byli jsme skvělá parta lyžařů!

žáci ZŠ Hlinecká