Ovoce do škol

Od září letošního roku se školy v České republice zapojují již pátým rokem do projektu EU “Ovoce do škol”. Základním cílem celého projektu je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí, tím zároveň bojovat proti dětské obezitě. Jsou upřednostňovány druhy ovoce a zeleniny našeho klimatického pásma, nejlépe místní produkce (min. 50%), někdy bývá pro zpestření v dodávkách zahrnuto i ovoce exotické.

Jako cílová skupina projektu byli po dohodě resortů školství, zdravotnictví a zemědělství zvoleni žáci prvního stupně, tj. žáci prvních až pátých ročníků základních škol.

Také naše škola ZŠ Hlinecká se do tohoto projektu zapojila a žáci již čtvrtým rokem dostávají 1x za čtrnáct dní zdravou svačinku. Produkty jsou dětem dodávány zdarma, podpora je poskytována na čerstvé ovoce a zeleninu a balené ovocné a zeleninové šťávy, které neobsahují konzervanty ani přidaný cukr, sladidla, sůl či tuky. Ovoce i zelenina jsou již umyté, žáci je mohou konzumovat ihned po dodání ve škole. Praxe ukázala, že dětem v kolektivu opravdu více chutná.

Projekt je doplňován různými doprovodnými akcemi. Naši žáci se zúčastnili soutěže ve zdravé výživě “Škola plná ovoce”, ze které si každý žáček odnesl nejen spoustu zážitků a vědomostí, ale i dáreček od firmy “Laktea”, která ovocem naši školu zásobuje.

V letošním školním roce 2013-14 by první dodávka ovoce měla být koncem měsíce září. Věříme, že děti i rodiče tyto zdravé svačinky rádi uvítají jako v letech předchozích.

Mgr. Alena Šebestová
učitelka ZŠ Hlinecká