Týnská základka je bez bariér

Nová necelých 20 metrů dlouhá rampa vyrostla před vchodem největší základní školy v Týně nad Vltavou. Výrazně zjednoduší a zpříjemní cestu fyzicky znevýhodněným žákům i návštěvníkům školy. Stála 670 tisíc korun a škola rozhodující část pokryla z daru od Nadace ČEZ.


Dlouhý, postupně stoupající chodník se žlutým zábradlím se ještě před otevřením stal pro většinu žáků Základní školy Hlinecká další atrakcí, kterou si dobrovolně prodlužují cestu do školy. Pro ty, kteří jsou ale odkázáni na vozík a pomoc druhých, jde o obrovský pokrok. „Zatím jsme tu měli tři hendikepované žáky. Museli každý den ráno a potom po vyučování prosit o pomoc, a to pro ně nebylo nic příjemného, i když jejich kamarádi vždy rádi pomohli,“ pochvaluje si novinku na největším vltavotýnském sídlišti ředitelka školy Zdeňka Hájková.

„Škola vznikala současně se sídlištěm v osmdesátých letech minulého století, se všemi výhodami a nevýhodami. Průběžně ji upravujeme a vybavujeme tak, aby odpovídala předpisům a sloužila co nejlépe, ale samozřejmě, vždy to stojí nemalé peníze,“ vysvětluje starosta Týna nad Vltavou Milan Šnorek.

Hodně v tomto případě pomáhá blízkost Jaderné elektrárny Temelín. Ta jen v posledních dvou letech podpořila stavbu a rekonstrukci škol v nedaleké Dřítni a Neznašově. Nyní došlo i na Týn. „Velká elektrárna v sousedství je z tohoto pohledu samozřejmě výhodou. Samotný ČEZ podpoří v letošním roce v Týně projekty za sedm milionů korun. K tomu se obci podařilo získat i téměř půlmilionový grant z Nadace ČEZ právě pro školu,“ říká člen správní rady Nadace ČEZ František Lust.

Novou rampu nevyužijí jen žáci základní školy. Ta hostí řadu návštěv, nejen při běžných schůzkách s rodiči, ale i při řadě dalších akcí. Navíc očekává další nástupy fyzicky znevýhodněných žáků. “Vzhledem ke společnému vzdělávání lze předpokládat, že naši školu a bezbariérový vchod bude využívat i několik žáků současně. Nyní jej využívá maminka žáka naší školy, a to samozřejmě nepočítám další rodiče a prarodiče, kteří nás navštěvují,“ říká ředitelka Zdeňka Hájková. I přes značné investice v minulých letech přitom plánuje další vylepšení a dodává: „Líbil by se mi rekonstruovaný výtah. Bez výtahu je obtížné žáky přemístit do vyšších pater.“

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ