Žáci ZŠ Hlinecké v Polsku

Ve dnech 21. a 22. dubna 2022 se naši vybraní žáci zúčastnili poznávacího zájezdu do Krakova a Osvětimi. Zájezd pro nás připravila CK Geotourist, se kterou naše škola dlouhodobě spolupracuje. Ve čtvrtek brzy ráno jsme tady vyrazili zájezdovým autobusem směr Krakov.

Přímo ve městě jsme navštívili historické centrum plné památek, Floriánskou bránou jsme vyrazili na tzv. královskou cestu až k hradu Wawel s katedrálou, kde bývali korunováni polští králové. Místy jsme si ve městě připadali jako ve Vídni či Florencii-často i pro obrovské množství tamějších holubů. Žáci nakoupili ve zdejší tržnici a tím program prvního dne skončil. Druhý den v pátek jsme společně zavítali do bývalého koncentračního tábora v Osvětimi a přilehlé Březinky-bývalého vyhlazovacího tábora s přilehlými plynovými komorami tzv. Birkenau.

Česky hovořící průvodce a průvodkyně ohromeným dětem ukázali nacistické sbírky lidských vlasů, bot a předmětů denní potřeby, také fotografií nešťastných, hlavně židovských obětí tábora. Mohli jsme navštívit místa, která jsou dodnes připomínkou jedné z nejkrutějších etap lidské historie. Je dobře, že naše děti toto viděly, protože nikdy nezapomenou! Po krátkém odpočinku nás už potom čekal pouze závěrečný nákup v obchodním centru a dlouhá cesta domů.

Dohled nad žáky po celou dobu vykonávala trojice ve složení – paní ředitelka Mgr. Zdeňka Hájková, paní učitelka Mgr. Jiřina Koberová a pan učitel Mgr. Josef Ťupa, který žáky na celý zájezd připravoval v hodinách dějepisu. Všichni společně jsme prožili zdařilý zájezd plný zážitků a poučení, na který budeme dlouho vzpomínat. Žaci svým chováním dokázali, že si výlet plně zasloužili. Na podobný zájezd určitě v budoucnu opět vyrazí.

Mgr. Josef Ťupa, učitel dějepisu, výchovný poradce