ZŠ Hlinecká na lyžích v Rakousku

Na začátku března se uskutečnil lyžařský kurz žáků 7. až 9. ročníků naší hlinecké základní školy. Žáci se svými lyžařskými instruktory poprvé vyrazili na lyžařský kurz do zahraničí. Očekávání a těšení před samotným odjezdem mírně kazil šířící se „koronavir„, který nám všem dělal velké starosti.

Týden plný lyžování jsme strávili v lyžařské oblasti DACHSTEIN WEST, středisko GOSAU a RUSSBACH nám nabízelo kabinové, sedačkové, kotvové i pomové vleky. Ubytování žáků bylo zajištěno v městečku Obertraun, které se nachází přímo u Hallstattského jezera uprostřed alpských hor. V pondělí 2. března brzy ráno pro nás přijíždí autobus cestovní kanceláře s průvodkyní Evou, poslední rozloučení, zamávání rodičům a už nabíráme směr Linec a očekávané lyžařské středisko v Rakousku. Po příjezdu na místo jsou žáci rozřazeni do družstev podle svých lyžařských dovedností, je zahájen sjezdový výcvik, který se denně opakuje. Žáci cvičí a sjíždí na sjezdovkách s různou obtížností, následuje polední odpočinek a chutný oběd v některé z vysokohorských restaurací.

A po obědě zase lyžujeme, většinou do čtyř hodin, pak se přesouváme autobusem do městečka, kde jsme ubytováni. Žáci jsou ubytováni ve 3 – 4 lůžkových pokojích, moderně vybavených se sociálním zázemím. Snídaně a večeře jsou podávány formou rautů, nechybí bohaté zeleninové a ovocné saláty a pití. Nezapomenutelný zážitek je výjezd kabinou s přestupem na vrchol Krippenstein do výšky 2109 metů, kde žáci lyžovali na perfektně upravených sjezdových tratích a za krásného slunného počasí. Nejzdatnější „malí lyžaři“ pak absolvovali sjezd v délce 22 kilometrů do dolní stanice lanovky. Večery trávené na lyžařském kurzu byly vyplněny přednáškami (mazání lyží, lyžařské výstroje a výzbroje), ale nejlepší pro žáky byly vždy zábavné hry a diskotéky. Týden strávený v Alpách nám všem hodně rychle uběhl a domů se nám ani nechtělo. Lyžařský výcvikový kurz splnil svůj účel, někteří se naučili základům lyžování, jiní se zdokonalili technice lyžování. A hlavně jsme byli skvělá parta!

Mgr. Zdeňka Hájková, řed. školy